Йереван е основан преди 2,800 г. и за това време е преживял не едно и две разрушения – както човешки, така и природни. Различни царства са владели земите му през вековете, а земетресенията и наводненията също не са го пожалили. И ако гражданското стротелство трудно устоява на такива катаклизми, то религиозното остава като съществен свидетел за отминалите времена.
Може би най-интересна съдба има малката църква Катогике от 11 в., стигнала до нас като по чудо. През вековете тя е била вградена от по-голям храм и е станала неин параклис (подобно на църквата на Божи гроб в Йерушалайм). При комунизма външната църква е била разрушена, но гражданите се вдигнали на бунт и не позволили разрушаването на малката стара Катогике. Учудващо, съветите дали на заден ход и така храмът оцелял. Днес край нея се издига нов, съвременен молитвен дом.
Друг интересен храм с богата история е този на св. Зоравор Аставацацин. Макар и по-нов (17 в.), той е построен в традиционния за арменската апостолическа църква стил. Неголям параклис край него пази мощите на местен светец, св. Анания.
Главният християнски храм на града е внушителната катедрала “Св. Григорий Просветител”. Построена преди десетина години, тя е в по-строг, съвременен стил.
Йереван обаче може да се похвали не само с християнски църкви. Пребиваването в Османската империя е оставило свое отпечатък. В началото на 20 в. в града е имало поне 8 действащи джамии, но до наши дни е оцеляла само една, наричана “Синята джамия” заради лазурната си украса. Днес джамията се поддържа със средства на Иран – интересно доказателство за принудително-добросъстедските отношения между двете страни.